دادگاه مولوی نقشبندی و 10 نفر از همراهان وی ساعت 12 ظهر روز سه شنبه 10-09-2013 برگزار شد.
به گزارش منابع محلی از زاهدان، جلسه دادگاه که قرار بود در محل دادگستری زاهدان برگزار شود پس از اعلام رسانه ها و از ترس تجمع مردم ، به محل دیگری منتقل شد و باعث سرگردانی خانواده های زندانیان شد که برای اطلاع از وضعیت زندانیان به زاهدان رفته بودند.
بستگان ملک محمد آبادیان و فتحی محمد نقشبندی در این باره گفتند که "وقتی با در بسته اداره اطلاعات مواجه شدیم، دریافتیم که دادگاه به محل دیگری منتقل شده است. پس از پرس و جوی زیاد محل جلسه دادگاه را پیدا کردیم اما قبل از اینکه به آن محل برویم ماموران امنیتی ما را بازداشت کرده و به مدت چند ساعت زندانی کردند تا وقتی که جلسه دادگاه تمام شد و سپس ما را آزاد کردند."
در جلسه دادگاه که همه مسئولین و کادر امنیتی جدید شهرستان راسک هم حاضر بودند، مولوی عبدالله ملازاده که در دادگاه قبلی تبرئه شده بود مجددا احضار شده بود.
مولوی فتحی محمد نقشبندی در مدت نیم ساعتی که از خود دفاع کرد، کلیه اتهامات خود و همراهانش را به شدت رد کرد و به قاضی دادگاه گفت: "من و همراهانم به شدت مورد شکنجه قرار گرفته ایم و عده ای از همراهانم سخنان دیکته شده ماموران را امضا کرده اند که دارای هیچ اعتباری نیستند."
پس از مولوی نقشبندی، یکی از فرزندان ملک محمد ابادیان، گل محمد بلیده ای و نظام الدین ملازاده دیگر متهمان این پرونده یکی پس از دیگری سخن گفته و همه اتهامات خود را رد کردند. آنان اظهار داشتند که زیر فشار شکنجه وادار به اعتراف شده اند.
قاضی دادگاه جلسه بعدی را به سه هفته دیگر موکول کرد اما با اعتراض زندانیان به تاخیر جلسه دادگاه و اظهار نگرانی از پرونده سازی مجدد و احتمال پخش ویدیوی اعترافات اجباری علیه آنان نهایتا دادگاه به روز دوشنبه موکول شد.
یکی از شاهدان عینی دادگاه می گوید، هنگامی که قاضی دادگاه از مولوی عبدالله در مورد صحت اتهامات وارده به مولوی نقشبندی پرسیده است که آیا دستور به قتل جنگی زهی داده اند؟ ماموران امنیتی حاضر در جلسه درگوشی به وی گفته اند اگر بگوید بله قول می دهند که همه زندانیان را آزاد کنند. اما مولوی عبدالله رو به قاضی گفته است: "ماموران اداره اطلاعات همین الان از من خواستند که بر علیه زندانیان صحبت کنم اما به خدا قسم من آخرت خودم را به دنیایم نمی فروشم و به دوستانم خیانت نمی کنم و می گویم: همه این سخنان علیه مولوی نقشبندی دروغ و افترا هستند و ایشان کاملا مبرا از این تهمتها می باشند."
نظام الدین ملازاده و گل محمد بلیده ای نیز به قاضی گفته اند که روز یکشنبه ما را به محلی که جنگی زهی ترور شده است برده اند و ما را مجبور کرده اند هر چه می خواهند بگویم و از ما فیلم برداری کرده اند و ما نگرانیم پرونده جدیدی بر علیه ما بسازند که از همین الان همه صحبت ها را زیر فشار شکنجه عنوان می کنیم.
گفتنی است نهادهای امنیتی رژیم ولایت فقیه مولوی نقشبندی امام جمعه اهل سنت و همراهان وی را متهم به ترور مولوی جنگی زهی یکی از روحانیون بسیجی منطقه با همکاری "وهابیون سعودی و امارات" می کنند.