.

۱۳۹۲ شهریور ۲۵, دوشنبه

روحانی : سپاه سیاست را خوب بفهمد اما وارد نشود

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه 16-9-2013 با اشاره به اظهارات خمینی که گفته بود "سپاه سیاست را خوب بفمد ولی وارد آن نشود" از این نیروی نظامی خواست از ورود به جناح بندی های سیاسی کشور خودداری کند.
به گزارش خبرنگار مهر روحانی که در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران سخنرانی می کرد ، با تاکید بر این که سپاه فراتر از حزب و گروه است خاطر نشان کرد: "امام (خمینی) از همان روز اول و زمانی که شما در سنگرها می جنگیدید تاکید کرد که سپاه سیاست را خوب بفمد ولی وارد آن نشود چون سپاه به کل ملت ایران تعلق دارد."

رئیس جمهور ایران اما در عین حال از سپاه پاسداران خواست بار پروژه های بزرگی که بخش خصوصی قادر نیست را به دوش بگیرد.

این در حالی است که اخیرا گزارش هایی مبنی بر اینکه دولت جدید ایران قصد دارد سپاه پاسداران را از پروژهای بزرگ اقتصادی همچون نفت دور نگه دارد ، منتشر شده است.

وی با اشاره به بحران سوریه اظهار داشت: وقتی آمریکا به افغانستان و پس از آن به عراق حمله کرد مسائل منطقه تغییر کرده و بهانه ها متفاوت بود.
وی افزود: بعد از گذشت این همه سال امروز مسئله سوریه مطرح است و چقدر خطرناک است که انسان در محاصره و تهدید خطا کند، باید خوب بشناسیم که تهدید کجاست و تهدید اولیه کدام است.
وی با بیان اینکه مردم منطقه و جمهوری اسلامی ایران در مساله سوریه بی تفاوت نخواهند بود، گفت:" ایران در مساله سرنوشت ساز سوریه هرگز بی تفاوت نبوده و نخواهد بود."

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به تهدید کشورهای غربی علیه ایران گفت : اولین قدم عدم پیروزی شناخت صحیح از تهدید، ترسیم برنامه درست و اتخاذ استراتژی و ترسیم درست کار با توجه به امکانات موجود است.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر در هر یک از این دو مراحل خطا کنیم همان خطایی خواهد بود که صدام دو بار و آمریکا بارها آن را مرتکب شدند خاطر نشان کرد: آمریکا در افغانستان و عراق مرتکب خطا شد و ان شاء الله در سوریه هم خطا خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد که مساله سوریه مساله یک کشور نیست بلکه مساله منطقه و حتی تمام دنیاست.

روحانی سپس خطاب به مقامات آمریکایی گفت: "شما میهمان ناخوانده هستید .... نمی خواهد ایران هراسی کنید، ما نیازی به مداخله نداریم، فریاد ما مردم سالاری است".

رئیس جمهور ایران با اشاره به بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه بدون اشاره به عاملان آن حادثه اظهار داشت: "ما با سلاح شیمیایی مخالفیم، هر فردی در هر جا از آن استفاده کند ما آن را محکوم می کنیم، تمام تلاش ما این است که سوریه به ثبات برگردد".

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود درباره برنامه هسته ای جنجال برانگیز کشورش گفت: "چه بیانی رساتر از بیان رهبری است که چندین بار صراحتاً عنوان کردند تولید، نگهداری و استفاده سلاح هسته ای حرام است. وقتی رهبر جمهوری اسلامی ایران به این صراحت مساله را بیان می کند معلوم است که ما هرگز به دنبال سلاح هسته ای نمی رویم؛ کسی این حرف را می زند که رهبر انقلاب است یعنی همه حیثیت انقلاب اسلامی را در طبق گذاشته شده است."

هیچ نظری موجود نیست: