.

۱۳۹۲ شهریور ۲۲, جمعه

رژیم سوریه سلاح شیمیایی خود را به 50 نقطه دیگر منتقل کرد

العربیه:یک روزنامه آمریکایی در گزارشی اعلام کرد که رژیم سوریه به منظور پیچیده کردن عملیات نظارت بین المللی بر تسلیحات شیمیایی این کشور، سلاح کشتار جمعی خود را به 50 نقطه دیگر منتقل کرده است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و خاورمیانه ای نوشته است که یگان  450 نظامی وابسته به ارتش،  از ماهها پیش ماموریت جابه جایی سلاح شیمیایی این کشور را بر عهده گرفته است.

بر اساس این گزارش اقدام رژیم سوریه در انتقال سلاح شیمیایی خود به مکان های دیگری در این کشور ، شک و تردید زیادی را نسبت به طرح جدید روسیه درباره سلاح شیمیایی رژیم اسد برانگیخته است.

بنا بر برخی گزارش های کارشناسان نظامی رژیم دمشق بیش از 1000 تن مواد شیمیایی در اختیار دارد.

سال گذشته نخستین بار جهاد المقدسی سخنگوی سابق وزرات خارجه سوریه به طور ناگهانی اعلام کرد که سوریه سلاح شیمیایی در اختیار دارد. وی به دلیل این اعتراف رسمی ، با نتقاد شدید مقامات سوریه روبرو شد و امری که او را مجبور به ترک این کشور کرد.

واشنگتن بر این باور است که اسد عملیات انتقال سلاح شیمیایی خود را از سال پیش آغاز کرده است. به گفته مقامات آمریکایی یگان  نظامی 450 ارتش اسد این سلاح را به مکان های کوچک تری در غرب ، شمال  و جنوب این کشور منتقل کرده است.

مقامات آمریکا می گویند جا به جایی سلاح شیمیایی سوریه حمله احتمالی آمریکا به این کشور برای منهدم کردن این سلاح را با مشکل روبرو خواهد کرد.

رژیم سوریه در 21 اگوست گذشته علیه مردم این کشور در منطقه غوطه در حومه دمشق سلاح شیمیایی به کار برد که در نتیجه آن بیش از 1400 نفر از جمله زن و کودک جان خود را از دست دادند.

با این حال دستگاههای امنیتی آمریکا و اسرائیل تاکید می کنند که برغم این نقل و انتقال اما اکثر مخفی گاههای جدید سلاح شیمیایی سوریه را شناسایی کرده اند.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال ، واشنگتن برای پیگیری خودروهای واحد نظامی 450 رژیم سوریه که مسئول نقل و انتقال سلاح شیمیایی شمره می شود ، از ماهوارها استفاده می کند.

هیچ نظری موجود نیست: