این سازمان مدافع حقوق بشر در اطلاعیه ای که بر سایت رسمی خود منشر شد، اعلام کرد دیوان عالی کشور ایران حکم اعدام جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی را تایید کرده است.

عفو بین الملل می گوید، اتهام این افراد به "محاریه" و مفسد فی الارض از نظر حقوقی بسیار مبهم بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود تاکید کرده که طبق اطلاعات دریافتی این نهاد درباره این چهار زندانی در زمان بازداشت به شدت شکنجه و تهدید شدند.

این سازمان در اطلاعیه خود تاکید می‌کند که این متهمان در جریان محاکمه خود در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران، از داشتن وکیل محروم بوده‌اند.

این چهار فرد محکوم شده به اعدام، به دست داشتن در ترور یکی از روحانیون ارشد سنی‌مذهب نزدیک به حکومت ایران متهم بودند اما آنها و خانواده هایشان می گویند این متهمین هنگام به قتل رسیدن این روحانی سنی مذهب در زندان بودند.

ملا محمد شیخ‌الاسلام، نماینده استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری بود که در سال 2007 به ضرب گلوله افرادی مسلح به قتل رسید.

مقامات امنیتی و قضایی ایران پس از مدتی تحقیق جمشید و جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی، را به دست داشتن در قتل این روحانی متهم کردند اما عفو بین‌الملل با رد این اتهام از سوی ایران به این 4 نفر، تاکید می‌کند که این افراد هنگام حادثه در بازداشت بودند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در پایان اطلاعیه خود از مقامات عالی ایران خواست که ضمن توقف اجرای حکم اعدام در حق این چهار متهم ، شرایط را برای امکان محاکمه مجدد آنان در یک دادگاه منصفانه فراهم آورند.