.

۱۳۹۲ شهریور ۱۹, سه‌شنبه

دمشق پیشنهاد کنترل تسلیحات شیمیایی را پذیرفت

روسیه روز دوشنبه سوریه را ترغیب کرد تا تسلیحات شیمیایی اش را تحت کنترل جامعه بین الملل قرار دهد به این امید که با این اقدام حمله نظامی آمریکا بر سر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه منتفی شود. دولت بشار اسد از این پیشنهاد استقبال کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت پیشنهاد فوق را به ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه داده است. آقای لاوروف گفت مسکو انتظار «یک پاسخ سریع و مثبت» داشت. لاوروف گفت: «اگر تحت کنترل درآمدن تسلیحات شیمیایی در جامعه بین الملل امکان پرهیز از جنگ را فراهم کند، ما فورا با دمشق وارد کار می شویم.»

ولید المعلم کمی بعد به خبرنگاران گفت که دمشق از این پیشنهاد استقبال می کند: «جمعوری عربی سوریه از ابتکار عمل روسیه که از نگرانی رهبران سوریه درمورد جان شهروندان و امنیت کشور و همچنین اعتماد ما به خرد رهبران مسکو ناشی شده، استقبال می کند. »

رویترز می گوید روسیه، متحد قدرتمند سوریه این پیشنهاد را به دنبال طرح آن از سوی جان کری گرفته است. جان کری پیشتر در روز دوشنبه در جواب به خبرنگاری که پرسید «آیا کاری هست که اسد برای توقف کردن جنگ انجام دهد؟» پاسخ داد: «حتما هست. او می تواند تک تک سلاح های شیمیایی اش را تا هفته آینده به جامعه بین الملل تحویل دهد، بدون تاخیر، اما او چنین نخواهد کرد.» آمریکا کمی بعد اعلام کرد که این اظهارات جدی نبوده است. وزارت خارجه آمریکا گفت آقای کری سعی داشته بر غیرممکن بودن تحویل تسلیحات شیمیایی از سوی اسد تاکید کند. اما روسیه که که با حمله آمریکا به روسیه مخالف است و مجاهدین را مسئول حمله مناقشه برانگیز ماه اوت می داند ظاهرا بلوف کری را جدی گرفته است.

لاوروف گفت علاوه بر قرار دادن زرادخانه شیمیایی سوریه زیر کنترل جامعه جهانی، روسیه دمشق را به نابودی این سلاح ها و عضویت کامل در سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی ترغیب خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست: