با گذشت ماه ها از اتهام عراقی ها به دست داشتن در سرکوب مردم سوریه از سوی مخالفان اسد، دولت عراق همچنان این اتهامات را رد می کند، اما اینک تصاویر ده ها تن از شهروندان عراقی که در جنگ سوریه کشته شده اند، خیابان ها و کوچه های بغداد و دیگر شهرهای عراق را پر کرده است.
ابو جعفر یکی از جنگجویان عراقی که به تازگی از جنگ در سوریه باز گشته است می گوید، صدها تن از نیروهای داوطلب عراقی در اطراف مرقد حضرت زینب در جنوب دمشق مستقر هستند .

گفتنی است که گروه های مسلح شیعه عراقی ماه هاست که به بهانه حفاظت از اماکن مقدس شیعیان در سوریه به این کشور رفته و در کنار نیروهای بشار اسد علیه مخالفان می جنگند.

بر اساس این گزارش، اینک خیابان های بغداد مملو از عکس های افرادی است که به گفته عراقی ها برای حمایت از مرقد حضرت زینب به سوریه اعزام شده وکشته شده اند.

این در حالی است که ارتش آزاد سوریه بارها اعلام داشته که هیچکس قصد تعدی به مرقد حضرت زینب یا دیگر اماکن مذهبی را ندارد، اما گروه های فرقه گرای عراقی به این بهانه برای کمک به نیروهای اسد راهی سوریه می شوند.

منطقه زینبیه در دمشق، با توجه به اینکه مناطق تحت کنترل مخالفان سوری را در جنوب شرقی وغربی از منطقه غوطه دمشق جدا می سازد، از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

برغم اینکه شمار شیعیان در سوریه کمتر از 2% است، اما حزب الله لبنان و گروه های عراق شیعه با اعزام نیروهای نظامی به سوریه تلاش می کنند تا به درگیری ها در این کشور رنگ فرقه ای بدهند و حضور خود را مشروعیت بخشند.