شرکت کنندگان در اجلاس "موقف علمای امت درباره مسئله سوریه" روز پنجشنبه 13-06-2013 در قاهره با صدور بیانیه ای بر وجوب جهاد مسلمانان با جان و مال و سلاح در سوریه علیه رژیم اسد تاکید کردند.
در بیانیه این اجلاس آمده است: " آنچه توسط حزب اللات و ایران و روسیه و چین همپیمانان بشار بر سر مردم سرزمین شام می آید اعلام جنگ با اسلام و مسلمانان است."
علمای شرکت کننده در این اجلاس از حکام عرب و انجمن های حقوقی خواستند کلیه کالاها و شرکت های تجاری و کارخانه های مرتبط با ایران، چین و روسیه و سایر همپیمانان بشار اسد را مورد تحریم قرار دهند.
این بیانیه همه مسلمانان را به تحریم سیاسی و دیپلوماسی و اقتصادی رژیم اسد فراخوانده و بر حرکت خودجوش مردمی در تحریم کل کالاها و شرکت ها و کارخانه های این کشورها بویژه ایران تأکید کرده است.
این اجلاس با حضور دکتر قرضاوی و شیخ محمد العریفی دعوتگر سعودی، دکتر صفوت حجازی، دکتر عماد عبدالغفور معاون رئیس جمهور مصر، شیخ عبدالله شاکر رئیس جماعت انصار السنة المحمدیة، شیخ عبدالرحمن عبدالخالق از مؤسسان دعوت سلفی در مصر ، شیخ حازم صلاح ابواسماعیل و بیش از 60 تشکل اسلامی در جهان برگزار شد.
شرکت کنندگان در اجلاس کمیته ای از میان شخصیت های شرکت کننده را برای پیگیری مصوبات این کنفرانس تشکیل دادند.
دکتر یوسف قرضاوی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین در این باره گفت:"من از لحظه ی اول انقلاب مردمی در سوریه از مردم حمایت کرده ام و همواره از ارتش سوریه خواسته ام از صف بشار اسد جدا شده و به مردم بپیوندند."
رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین گفت: "بزودی وقت آن فرا خواهد رسید که مردم سراسر جهان برای انتقام از بشار اسد و همپیمانانش که با حزب الشیطان در قتل مردم سوریه در قصیر و قتل عام اهل سنت و نابود کردن اسلام هم دست شده اند بپا خواهند خواست."
قرضاوی افزود: "جنگ در سوریه نه تنها بر علیه مردم سوریه بلکه بر علیه تمام امت است و به همین دلیل تمام مسلمانان جهان بپاخیزند."
محمد العریفییکی از علمای مطرح حاضر در این اجلاس نیز گفت: "امت اسلامی در مقابل کشتار جوانان، و ذبح کودکان و تجاوز به زنان مسلمان ساکت نخواهد نشست و از تمام کشورها برای یاری برادرانشان بسوی شام حرکت خواهد کرد.
العریفی افزود: "مردم سوریه با حزب الله و ایران و روسیه و خیلی از کشورهای غربی می جنگند."
وی گفت: "حزب الله با کشتار وحشیانه مردم سوریه و ذبح کودکان، حقیقت خود را بر همه آشکار کرد که هدفی جز انتقام از اهل سنت ندارد."