.

۱۳۹۲ خرداد ۲۷, دوشنبه

هشدار ترکیه به معترضان: از ارتش برای برخورد استفاده خواهیم کرد

راهپیمایی سراسری کارگران در اعتراض به خشونت‌های پلیس علیه معترضان میدان تقسیم

راهپیمایی سراسری کارگران در اعتراض به خشونت‌های پلیس علیه معترضان میدان تقسیم
 معاون نخست‌وزیر ترکيه روز دوشنبه به معترضان در استانبول هشدار داد که اگر به اعتراض‌های خود پايان ندهند از نيروهای ارتش برای برخورد با آنها استفاده خواهد شد.
بولت آرنت، معاون نخست وزير ترکيه، گفته است که پليس «از تمام امکانات خود» برای پايان دادن به ناآرامی‌ها استفاده خواهد کرد و «اگر اين ابزار کافی نباشد، ما حتی نيروهای ارتش را به شهرها خواهيم آورد».
به گزارش خبرگزاری فرانسه، تهديد اين مقام ترکيه به حضور نيروهای ارتش در خيابان‌ها می‌تواند خشم بيشتر مردم را برانگيخته و بحران فعلی را تشديد کند.
ارتش ترکيه که ظرف ۵۰ سال گذشته چهار کودتا را انجام داده است در جريان بحران سه هفته گذشته سکوت کرده است. اين نخستين بار در تاريخ ترکيه مدرن است که ارتش در يک بحران عمده سياسی وارد نشده است.
بحران ترکيه بزرگترين چالش رجب طيب اردوغان، نخست وزير، از زمان روی کار آمدن وی در دهسال پيش است.
همزمان با اظهارات معاون نخست وزير ترکيه، نيروهای پليس با استفاده از گاز اشک آور و آب پاش‌های فشار قوی به مقابله با تظاهرات در استانبول و آنکارا پرداختند و مانع از گردهم آمدن معترضان در پارک گزی شد.
دو اتحاديه مهم کارگری ترکيه که صدها هزار کارگر را نمايندگی می‌کنند در واکنش به سرکوب‌های پليس اين کشور دست به اعتصاب سراسری يک روزه زدند و روز دوشنبه برای درخواست از پليس به منظور پايان دادن «خشونت» اقدام به راهپيمايی کردند. دولت، اين اقدام را «غيرقانونی» خوانده است.
رجب طيب اردوغان روز يکشنبه در جمع بيش از يکصد هزار هوادار حزب اعتدال و توسعه تاکيد کرد اين وظيفه اوست که از پليس بخواهد تا معترضان را از پارک گزی بيرون کند.

هیچ نظری موجود نیست: