ناتو رهبری کل عملیات های نظامی افغانستان را روز سه شنبه 18 جون 2013 در مراسم ویژه ای درکابل رسمآ به نیروهای امنیتی افغان واگذار کرد.
حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم گفت که از فردا نیروهای افغان تمام عملیات های نظامی را در سراسر افغانستان به تنهایی و بدون نقش نیروهای خارجی راه اندازی خواهند کرد.
آقای کرزی در این مراسم از نیروهای امنیتی افغانستان خواست که هنگام فعالیت های نظامی در روستاهای افغانستان به جز موارد انتقال زخمی ها، دیگر "تحت هیچ شرایطی" از عملیات های هوایی استفاده نکنند.
در مراسم انتقال رهبری عملیات های نظامی از ناتو به نیروهای امنیتی افغان تعداد زیادی از افسران ارتش، سربازان پلیس و کارمندان امنیت ملی افغانستان نیز حضور داشتند.
آقای کرزی درسخنانش درمورد امضای توافقنامه امنیتی با ایالات متحده آمریکا اشاره نموده وافزود، که افغانستان توافقنامه های امنیتی را با توجه به منافع ملی خود امضا می کند و پیمان امنیتی باید مبتنی بر حاکمیت ملی و تقویت نیروهای افغان امضا شود.
درهمین حال، اشرف غنی احمدزی رئیس روند انتقال مسئولیت های امنیتی در این مراسم گفت که در حال حاضر امنیت سراسر افغانستان زیر نظر نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی افغانستان قرار دارد.
آقای احمدزی افزود، با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان وضعیت امنیتی این کشور بهتر شده است. در حال حاضر بیش از صدهزار نیروی نظامی افغان در چارچوب ناتو و آیساف در افغانستان مشغول ماموریت های نظامی هستند.
اندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو دراین مراسم گفت، ناتو و متحدان بین المللی افغانستان، برنامه جدید و متفاوتی را برای آینده افغانستان طرح ریزی کرده اند.آقای راسموسن افزود، این طرح "حمایت قاطع" نام دارد و هدف آن "مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغان، آموزش‌های پیشرفته نظامی و یاری این نیروها است".
آقای راسموسن تاکید کرد، افغانستان نه امروز و نه هم در آینده هیچگاه تنها گذاشته نخواهد شد.
دبیرکل نیروهای ناتو علاوه کرد، چالش‌هایی که در جریان روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به سربازان افغان وجود داشته که در آینده نیز وجود خواهند داشت.
آقای راسموسن افزود:"امروز هدف مشترک ما تحقق یافت، ما هنوز هم کارهای سخت و دشواری تا هجده ماه آینده در پیش داریم و باید دست آورد های خود را تسریع ببخشیم و بعد از 2014 که فصل دیگری آغاز می شود، باید دست آوردهای خود را حفظ کنیم و آن را گسترش بدهیم."
آقای راسموسن در ادامه صحبت های خود افزود که برای آینده بهتر در افغانستان تعهداتی سپرده شده است که باید عملی شود.
او گفت که حکومت داری بهتر، مبارزه با فساد، رعایت حقوق بشر و همچنان برگزاری انتخابات دموکراتیک و شفاف در سال آینده، نقش مهمی در ادامه تعهدات جامعه جهانی با افغانستان خواهد داشت.
افغانستان در سال آینده میلادی دو رخداد مهم و تاریخی در پیش دارد، قرار است انتقال مسئولیت های امنیتی تکمیل و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.
آقای کرزی به نیروهای امنیتی افغان دستور داد که برای برگزاری انتخابات به موقع و شفاف ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
مقام های افغان گفته‌اند که به زودی دور پنجم (مرحله پایانی) انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز خواهد شد و تا پایان سال 2014 میلادی مسئولیت سراسر افغانستان به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.
نخستین روند انتقال مسئولیت های امنیتی در سال 2011 از ولایت بامیان افغانستان آغاز شد و تاکنون
75 درصد از مسئوولیت های امنیتی افغانستان به ارتش افغان واگذار شده است.