.

۱۳۹۲ خرداد ۲۴, جمعه

آمریکا: رژیم اسد خطوط قرمز آمریکا را رد کرده است

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 13-06-2013 اعلام کرد که به این نتیجه رسیده است نیروهای رژیم اسد، سلاح های شیمیایی علیه مبارزان مخالف استفاده کرده اند. یک مقام آمریکایی اعلام کرد اوباما در مشورت با کنگره روزهای آینده تصمیم مهمی اتخاذ خواهد کرد.
دولت امریکا تایید کرد که رژیم بشار اسد مکررا از سلاح شیمیایی بر ضد مردم خود استفاده کرده و "خط قرمز" امریکا را رد کرده است.
دولت امریکا همچنین گفته که دامنه و میزان کمک به انقلابیون سوری را افزایش خواهد داد.
بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در این باره گفت: "این کمک‌ها در میزان و وسعت، با آنچه تا کنون وجود داشته متفاوت خواهند بود."
رودز گفت: "کمک‌های آمریکا به شورای عالی نظامی و شورای مخالفان سوریه خواهد رسید."
معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: "مهم است که ما از طریق این گروه‌ها کار کنیم چراکه اینگونه می توانیم شاخه‌های افراطی مخالفان، از جمله جبهه نصرت را مجزا کنیم."
وی گفت: "از زمانی که دخالت حزب الله و ایران در درگیری‌های سوریه شدت یافته است، در واشنگتن نیز بررسی این موضوع فوریت یافته است."
به گفته وی "کاخ سفید امیدوار است کمک‌های بیشتر آمریکا تاثیرگذاری و قانونی شدن شاخه‌های سیاسی و نظامی گروه مخالف دولت بشار اسد را افزایش دهد."
رودز گفت: "رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی، از جمله گاز سارین در مقادیر پایین، اما در چندین مورد، برای مقابله با مخالفان استفاده کرده است."
وی افزود : "بر اساس اطلاعات به دست آمده آمریکا تخمین می زند که ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در اثر استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه کشته شده باشند، اما احتمالا این رقم جامع نیست."
معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه گفت: "اعمال دولت سوریه باعث شده که ما کمک‌هایمان را به مخالفان اضافه کنیم."
رودز تاکید کرد که ارتش سوریه همچنان زرادخانه شیمیایی اش را در کنترل انحصاری خود دارد.
وی همچنین گفت که "دولت آمریکا شواهد قابل اعتمادی در اختیار ندارد که نشان دهد مخالفان از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده اند."
معاون مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: "رییس جمهوری شفاف اعلام کرده است که استفاده از سلاح‌های شیمیایی و یا نقل و انتقال آنها به گروه‌های تروریستی یک خط قرمز به حساب می آید."
وی گفت " شواهد به دست آمده از مناطق جنگی و "علائم فیزیولوژیکی" آسیب دیدگان و بررسی آزمایشگاهی نمونه‌های جمع آوری شده این موضوع را تایید کرده است.
پیش از این، سازمانهای های اطلاعاتی با درجه های اطمینان متفاوتی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را گزارش کرده بودند.
در همین حال مایکل مک‌فاول، سفیر آمریکا در روسیه گفته استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه محور اصلی گفت‌وگوهای هفته آینده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همتای آمریکایی‌اش، باراک اوباما را تشکیل خواهد داد.
به گزارش صدای روسیه، سفیر آمریکا در روسیه ضمن اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: واشنگتن و مسکو درگیر انجام بحث‌هایی عمیق درباره بحران سوریه هستند.
اوباما و پوتین قرار است در حاشیه دیدار گروه 8 که هفته آینده در ایرلند شمالی برگزار می‌شود، دیدار کنند.
 در همین رابطه روزنامه "وال استریت ژورنال" به نقل از منابع رسمی گزارش داد که، روز جمعه 14-06-2013 ارتش ایالات متحده به منظور جلوگیری از خونریزی و حفظ جان پناهندگان در سوریه ایجاد "منطقه پرواز ممنوعه " را بر فراز این کشور پیشنهاد کرد.
به گزارش این روزنامه کارشناسان پنتاگون معتقدند، که منطقه پرواز ممنوعه باید تا 25 کیلومتری خاک سوریه در امتداد مرز سوریه با اردن را در بر گیرد.
به گفته این منبع، ای منطقه توسط سیستم "پاتریوت" و جنگنده F-16 مستقر در اردن کنترول خواهد شد. هدف از ایجاد منطقه پرواز ممنوعه " منطقه آزاد از هرگونه عملیات نظامی " به منظور حفاظت از پناهندگان و شورشیان سوریه، که در خاک اردن پناه بردند، می باشد.
این روزنامه می نویسد، این تصمیم امریکا نیازی به مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد، چرا که این اقدام ایالات متحده " حمله به حریم هوایی سوریه و یا اقدامات نظامی در خاک سوریه عنوان نمی شود

هیچ نظری موجود نیست: