مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامرگرای مصر، خود را برای انجام تظاهراتی گسترده که به گفته آنها با هدف سرنگونی حکومت اخوان المسلمین برگزار خواهد شد، آماده می کنند.
معترضان با رد پیشنهاد رئیس جمهور این کشور برای گفت وگو، در مقابل ساختمان وزارت دفاع مصر تجمع کردند. این در حالی است که حامیان محمد مرسی نیز امروز جمعه با برگزاری تجمعی در مسجد "رابعه عدویه" در شهرک نصر واقع در قاهره، حمایت خود را از رئیس جمهوری مصر اعلام دارند.

به گزارش العربیه، به نقل از روزنامه "یوم السابع"، "می وهب" فعال رسانه ای مصری که یکی از فراخوان دهنده گان برای "تظاهرات سرنگونی مرسی" است، با اشاره به آمادگی معترضان برای برگزاری تظاهراتی ملیونی گفت :" اقدامات اولیه برای برگزاری تظاهرات گسترده روز یکشنبه آینده مقابل کاخ ریاست جمهوری آغاز شده است."

وی با تاکید بر اینکه خواسته های معترضان به شیوه مسالمت آمیز مطرح خواهد شد، اظهار داست :" یکی از مهمترین خواسته های ما انجام انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است ".

وی افزود:" تظاهر کنندگان برای برگزاری اعتراضات ملیونی در میدان التحریر تجمع خواهند کرد و به کسانی که تلاش کنند تظاهرات مسالمت آمیز را به خشونت بکشند با صبر و شکیبایی برخورد خواهند کرد ".

پیشتر موافقان و مخالفان مرسی عصر دیروز پنج شنبه در استان الشرقیه با یکدیگر درگیر شدند که این درگیری ها منجر به کشته شدن یک تن و مجروح شدن بیش از 30 تن دیگر شد .

محمد مرسی رئیس جمهور مصر پیش از برگزاری راهپیمایی سراسری مخالفان، تهدید کرده که ارتش این کشور در برابر "خشونت" واکنش نشان خواهد داد.

اختلافات محمد مرسی با گروه‌های سکولار، جریان‌های ملی و چپ مخالف حکومت اسلامگرای او از زمانی شدت گرفت که رئیس جمهور مصر برخی از قضات را از کار برکنار کرده و دادگاه قانون اساسی را که ناظر بر عملکرد قوه مقننه بود، منحل کرد.

مخالفان علاوه بر اختلافی که در رابطه با تدوین قانون اساسی با مرسی دارند، می گویند مرسی پای خود را فراتر از صلاحیت های قانونیش گذاشته و تلاش دارد تا همه موسسات و نهادهای مدنی کشور را اخوانی کند.