.

۱۳۹۲ خرداد ۲۲, چهارشنبه

اعلام حمایت خاتمی از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری


به دنبال کناره‌گیری محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلب یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، محمد خاتمی اعلام کرد که رای خود را به حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران و از چهره‌های میانه‌رو، می‌دهد.
در نامه‌ای به قلم محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران و از رهبران جریان اصلاحات، که وب‌سایت شخصی او روز سه‌شنبه، ۲۱ خرداد، منتشر کرد، آمده است: «به حکم وظیفه سنگینی که نسبت به کشور و سرنوشت ملت شریف دارم رای خود را به جناب آقای دکتر روحانی خواهم داد.»
آقای خاتمی همچنین از همگی «اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان» خواسته است حضور حسن روحانی در عرصه انتخابات را «فرصتی مناسب برای رسیدن به خواست‌ها و مطالبات خود بدانند» و از او حمایت کنند.
اکنون محمد خاتمی ضمن تشکر از محمدرضا عارف، این اقدام او را مصداقی از «ترجیح مصالح کلی بر منافع شخصی و تلاش برای جلوگیری از تشتت آرا» عنوان کرده است.
به گفته او، آقای عارف در برنامه‌های انتخاباتی خود «از پایگاه بلند اصلاح‌طلبی به ترسیم موقعیت حساس کشور پرداخت... تا اصلاح‌طلبی را در دوران فشارها و تنگناها به خوبی نمایندگی کند.»
محمدرضا عارف در برنامه‌های تبلیغاتی خود که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، به دفعات از محمد خاتمی و اندیشه اصلاح‌طلبان دفاع کرد.
با این حال مشاوران محمد خاتمی می‌گویند که «نظرسنجی‌های علمی» نشان می‌دهد حسن روحانی «امکان جذب آرای بیشتری» را دارد و همین مسئله دلیلی بوده است که اصلاح‌طلبان با محوریت محمد خاتمی از محمدرضا عارف بخواهند از انتخابات انصراف دهد.
اصلاح‌طلبان پیش از این با درخواست از علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای حضور در انتخابات از نامزدی او حمایت کرده بودند، اما رد صلاحیت آقای هاشمی توسط شورای نگهبان باعث شد تردیدهایی جدی در رابطه با حضور اصلاح‌طلبان در این انتخابات به‌ میان بیاید.
اکبر هاشمی رفسنجانی هنوز به‌ طور علنی از هیچ نامزدی حمایت نکرده است، اگرچه اصلاح‌طلبان می‌گویند که ماجرای ائتلاف محمدرضا عارف و حسن روحانی با نظارت آقای هاشمی و آقای خاتمی پیش رفته است.

هیچ نظری موجود نیست: