.

۱۳۹۳ شهریور ۱۱, سه‌شنبه

سودان مراکز فرهنگی ایران را تعطیل و کارکنانش را اخراج کرد


مرکز فرهنگی رژیم ایران در امدرمان سودان
دولت سودان مراکز فرهنگی وابسته به سفارت ایران را در خارطوم، پایتخت و شهرهای دیگر این کشور تعطیل کرد.
سخنگوی وزارت خارجه سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد که به وابسته فرهنگی ایران و کارکنان این مراکز ۷۲ ساعت فرصت داده شده تا سودان را ترک کنند.
بیانیه وزارت خارجه سودان گفته این تصمیم به این دلیل گرفته شده که این مراکز "از حد و حوزه اختیارات خود فراتر رفته‌اند" و به همین دلیل به "تهدیدی برای امنیت فکری و اجتماعی" در سودان تبدیل شده‌اند.
وزارت امور خارجه سودان کاردار ایران در این کشور را احضار کرده و خبر تعطیلی سه مرکز فرهنگی ایران را به او ابلاغ کرده است.
بیانیه وزارت خارجه سودان جزییاتی بیشتری از دلایل این تصمیم خود نداده، اما رسانه‌ها می‌گویند "افزایش فعالیت‌های ایران برای تبلیغ و گسترش مذهب شیعه" از طریق این مراکز فرهنگی دلیل اصلی این اقدام بوده است.
دولت ایران تاکنون واکنشی یه این اقدام سودان نشان نداده است.
عربستان سعودی سال گذشته حریم هوایی خود را بر روی هواپیمای عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان در مسیر تهران بست. او قرار بود در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران شرکت کند، اما مجبور شد به سودان بازگردد.خبرگزاری فرانسه این خبر را "شوکی در روابط معمولا نزدیک دو کشور" توصیف کرده و سودان‌تریبیون هم آن را "در تضاد کامل با روابط گرم تهران و خارطوم که باعث خشم کشورهای حاشیه خلیج فارس شده بود" خوانده است.
ناظران در آن زمان گسترش روابط ایران با سودان را دلیل خشم عربستان و مانع شدن از سفر آقای بشیر به ایران عنوان کردند.
علاوه بر این سال گذشته بارها ناوهای ایرانی در بنادر سودان پهلو گرفتند. ایران متهم شده که به سودان کمک تسلیحاتی می‌کند و هر دو کشور هم به حمایت تسلیحاتی از جنبش حماس در سرزمین‌های فلسطینی متهم هستند.
اسفند ماه گذشته اسرائیل اعلام کرد که یک کشتی حامل سلاح از ایران به مقصد غزه را توقیف کرده، اما مدتی بعد 
کلیک
گزارش محرمانهکارشناسان سازمان ملل به این نتیجه رسید که این محموله در حال انتقال به سودان بوده است.

هیچ نظری موجود نیست: