.

۱۳۹۲ آبان ۱۷, جمعه

مذاکرات هسته ای ژنو؛ چهار نکته کلیدی در توافق احتمالی

رسانه های حکومتی: هرچند دیپلمات‌های غربی از بیان جزئیات طرح مذاکره‌شده با رژیم ایران در ژنو خودداری می‌کنند، اما به نوشته روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف»، یک مشاور سنای آمریکا می‌گوید اطلاعاتی را از کاخ سفید، وزارت خارجه و منابعی در ژنو دریافت کرده و چهار نکته کلیدی این طرح را می‌داند:
1-ایران غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را متوقف خواهد کرد که نزدیک به سطح تسلیحاتی است – و ذخایر این ماده را به اکسید بدون ضرر تبدیل کنند.
2- ایران غنی‌سازی اورانیوم 3/5 درصد را که برای نیروگاه‌های هسته‌ای مورد نیاز است را ادامه می‌دهد – اما توافق می کند که تعداد سانتریفیوژهای لازم برای این کار را محدود سازد. اما هیچ الزامی برای برداشتن سایر سانتریفیوژها وجود نخواهد داشت.
3- ایران توافق خواهد کرد که رآکتور پلوتونیومی خود را در اراک که می‌تواند مسیر دیگری برای دستیابی به توانمندی تسلیحات هسته‌ای ارائه کند، را طی دوره شش ماهه متوقف کند اما در عین حال می‌تواند به فعالیت در این تأسیسات ادامه دهد.
4-ایران توافق خواهد کرد که از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر IR-2 که می‌توانند اورانیوم را سه تا پنج برابر سریع‌تر ازمدل‌های قبلی غنی‌سازی کنند،‌ استفاده نکند.
در مقابل، آمریکا برخی تحریم‌های "برگشت‌پذیر" را تسهیل می کند و در صورتی که ایران هر کدام از مفاد توافق را زیر پا گذارد می‌توان این تحریم‌ها را بار دیگر اعمال کرد.

کاهش اندک تحریمهاض
در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه "ان بی سی" گفت، در صورت دستیابی به توافقی در ژنو که به توقف برنامه هسته ای رژیم تهران منجر شود، کاهش اندکی در تحریمها صورت خواهد گرفت، اما چهارچوب کنونی آن حفظ خواهد شد.
به گفته اوباما، این کاهش تحریمها برگشت پذیر است و چنانچه رژیم تهران طی یک مدت شش ماهه که برای پیدا کردن راه حلی اساسی تعیین شده است، به تعهدات خود عمل نکند، فشارها بیشتر خواهد شد.
رئیس جمهور آمریکا در این گفتگو دوباره تاکید کرد که برای جلوگیری از دستیابی رژیم تهران به سلاح اتمی، همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی روی میز است.

هیچ نظری موجود نیست: