لی مرادی شهروند افغانی که به دست النصره اسیر شد

علی شهروند افغانی: ایران دربدل 600 دلار مرا به جنگ سوریه فرستاد

وال استریت ژورنال نوشته است که دست‌کم سه هزار شهروند افغانستان درنبرد سوریه اشتراک دارند. یکی از این افراد، "علی" است که از سوی گروه جبهه‌ی اسلامی اسیر شده‌است.
براساس گزارش مذکور، علی که به جرم قاچاق مواد مخدر درایران زندانی بوده، گفته‌است که از سوی حکومت ایران پس از آزادی از زندان در بدل 600 دلار به جنگ سوریه فرستاده شده است.

علی مرادی مدعی شده که نزدیک به یک صد و پنجاه نفر دیگر نیز همراه با وی وارد مرزهای سوریه شدند که شماری زیادی از آنها شهروندان افغان بودند.

پنج افغان درجنگ سوریه کشته و در خاک ایران دفن شدند

فرستادن افغان ها توسط حکومت ایران به جنگ سوریه ماجرایی تازه ای نیست درگذشته نیز گزارش های دراین زمینه انتشار یافته بود.
درتازه ترین مورد، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه هفته جاری با انتشار گزارشی نوشت، که پنج شهروند افغان درجنگ سوریه کشته و اجساد آنها به کشور ایران به خاک سپرده شده اند.

درگزارش مذکور آمده است که این پنج شهروند افغان درجریان جنگ سوریه کشته شدند و اجساد آنها در شهر "قم" ایران دفن شده اند. اما مقام های ایرانی تاکنون دراین زمینه اظهار نظری نکرده اند.

افغان ها با پاداشی 500 دلاری به جنگ سوریه فرستاده می شوند

ازسوی دیگر، العربیه .نت فارسی بتاریخ 15 مه 2014 به نقل از روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، درگزارشی از استخدام افغان ها در ایران برای جنگ سوریه خبر داد.
این روزنامه به نقل از مقامات افغان و غربی نوشت که ایران در مقابل این خدمت پاداشی معادل 500 دلار در ماه و اجازه اقامت در ایران را به این افراد می دهد.

این روزنامه به نقل از یک مقام غربی در ایران نوشت که استخدام افغانها بخشی از استراتژی اعزام پیاده نظام به جبهه جنگ سوریه است.

درهمین حال، مقام‌های افغان نیز به این قضیه واکنش بسیار شدید نشان داد و گفته بودند که هیچ‌کشوری حق ندارد ‌از مجبوریت پناه‌جویان افغان در خاکش سوء استفاده کند و آنان را برای رسیدن به اهدافش‌ وسیله قرار دهد.