سازمان بین‌المللی دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که شبه‌نظامیان شیعه هوادار دولت عراق، چند ماه پیش در مسجدی سنی، دست به کشتاری زدند که طی آن، ده‌ها نفر کشته شدند.
دیده‌بان حقوق بشر از دولت عراق خواست تا تحقیقات خود را درباره حادثه در نزدیکی یک ایست بازرسی ارتش بدون دخالت این نیروی نظامی روی داد، منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در بیانیه سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر آمده است: «شبه‌نظامیان هوادار دولت، جریتر می‌شوند و جنایت‌هایشان وحشیانه‌تر.»

دیده‌بان حقوق بشر، همپیمانان عراق و دولت در بغداد را به «چشم پوشی از این حمله وحشتناک» متهم کرد و افزود: «پس از آن می‌پرسند چرا گروه تندروی دولت اسلامی (داعش) در میان تجمع‌های سنی، دارای جذابیت است.»

دیده‌بان حقوق بشر خاطر نشان کرده است که قربانیان کشتار به دست شبه‌نظامیان هوادار دولت عراق و نیروهای امنیتی «عاملان حمله را شناسایی کردند، آن‌ها را به اسم می‌شناختند.»

این سازمان بین‌المللی از دولت عراق خواسته نتایج تحقیق خود از حمله به مسجد مصعب بن عمیر در ۲۲ آگوست سال ۲۰۱۴ را منتشر کند؛ حمله‌ای که به کشته شدن ۳۴ نفر انجامید.

دیده‌بان حقوق بشر از دولت عراق خواست مسئولان حادثه را به دست عدالت بسپارد.

به گفته ۵ شاهد عینی که با دید‌ه‌بان حقوق بشر مصاحبه کرده، برخی مهاجمان لباس غیر نظامی به تن داشتند و برخی آن‌ها لباس پلیس پوشیده بودند. آن‌ها در حالی که امام جماعت در حال سخنرانی خطبه جمعه بود، به سمت نمازگزاران آتش گشودند.

شاهدان می‌گویند که در ۲۰۰ متری محل حادثه، یک ایستگاه بازرسی ارتش وجود داشت. در ۱۵۰ کیلومتری آن هم یک ایست بازرسی پلیس قرار داشت. اما نیروهای امنیتی با وجود صدای شلیک آتش، از جای خود حرکت نکردند.