.

۱۳۹۳ آذر ۲۸, جمعه

جنایت دولت چچن در حق خانواده های مجاهدان

 
به دنبال عملیات بزرگ اخیر مجاهدان در شهر گروزنی مرکز چچن، رمضان قدیرف، رئیس جمهوری چچن دستور داد که به تلافی آن، خانه های خانواده مجاهدان را منهدم کنند.
به دنبال این اقدام وحشیانه، بسیاری از خانه های مسلمانان بی گناه در روستای یاندی چچن توسط نیروهای امنیتی به آتش کشیده شدند.

ساکنان برخی از این خانه ها توانسته بودند بخشی از وسایل خود را از آتش سوزی نجات دهند ولی برخی دیگر چاره ای نداشتند جز اینکه خود را از معرکه دور کرده و نابودی خانه و اموال خود را نظاره گر باشند.

طی گزارشی که یکی از خبرنگاران از این روستای سوخته ارائه کرده چنین آمده است که داخل خانه ها کاملاً سوخته و همه جا سیاه بود. وسایل و مبلمان نیمه سوخته و لباس های ساکنان آن در گوشه و کنار خانه پراکنده بود. بعضی از قسمت های سقف فرو ریخته بود.

دولت مزدور چچن در رابطه با خانه های سوخته شده اعلام کرده است که این خانه ها متعلق به مجاهدانی بوده است که در عملیات روز ۴ دسامبر دست داشته اند. عملیاتی که طی آن دستکم ۱۴ تن از پرسنل نظامی و نیروهای امنیتی شهر گروزنی به هلاکت رسیدند.

صاحب یکی از این خانه ها که مادری مسلمان است می گوید، پسرش دو سال پیش به مجاهدان چچن پیوسته است. نام او در میان مجاهدانی که به گروزنی حمله کردند نیست. اما نیروهای امنیتی در انتقام از عملیات گروزنی خانه ی او را نیز با اسباب و وسایلش به آتش کشیده اند.

مادر این مجاهد چچنی در حالی که زندانی شدن ها و شکنجه هایی که پسرش به دست دولت چچن با آن روبرو شده است را بازگو می کند، پیوستن فرزندش به مجاهدان چچن را نتیجه ظلم و ستم سالیانه نیروهای امنیتی در حق مسلمانان و خانواده و اقوامش بیان می کند.

وسط گفتگو با این مادر مسلمان، مأموران انتظامی برای چندمین بار از راه می رسند و به بهانه انجام بازرسی مجدد خبرنگار را از محل دور می کنند. اما بعد اجازه داده می شود به ساختمان های سوخته برگردند اما دو مأمور به شدت مسلح نیروی امنیتی فدرال روسیه آنها را همراهی می کنند.

فامیل های یکی از صاحب خانه های دیگر که خانه اشان کاملا ویران شده است می گوید که خانواده آن مجبور به ترک روستا شده اند.

یک مرد سالخورده نیز می گوید: "اینجا ما امنیت و آرامش نداریم." او نیز مثل تعداد دیگری که با خبرنگار صحبت کرده اند می گوید اقوام و خانواده مجاهدان چه گناهی دارند که باید این گونه از سوی نیروهای دولتی مورد ظلم و ستم قرار گیرند.

بسیاری در چچن معتقدند ویران کردن خانه فامیل ها و خانواده مجاهدان بر دامنه درگیری های مسلحانه خواهد افزود چون از این پس مجاهدان، سرکوب مردم بی گناه را با حملات بیشتر تلافی خواهند کرد.

خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده است در پایان گزارش خود اشاره می کند که در هنگام ترک روستای یاندی چند خودروی نظامی به سمت روستا رفته و بعداً از خبرنگاران دیگر گزارش شده است که نیروهای امنیتی این روستا را محاصره کرده و به خبرنگاران اجازه ورود نداده اند.

هیچ نظری موجود نیست: