.

۱۳۹۳ بهمن ۲۲, چهارشنبه

علی اوسط هاشمی: عوامل ناامنی های 8 سال گذشته سیستان و بلوچستان دستگیر شدند

مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در اظهاراتی که در نوع خود از زبان استاندار اصلاح طلب این استان جدید است از بازداشت عوامل نا امنی های 8 سال گذشته سیستان و بلوچستان سخن گفت.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا، هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان شامگاه سه شنبه گفت: "با تلاش سربازان گمنام امام زمان، نیروی انتظامی و سایر اعضای شورای تامین استان چند گروه تروریستی، شرور و سارقان مسلح که از شمال تا جنوب استان ناامنی ایجاد می کردند دستگیر شدند."
استاندار سیستان و بلوچستان اما اشاره ای به تعداد این "گروه های تروریستی"  و زمان و افراد بازداشت شده نکرده است.
وی ادامه داد: متهمان دستگیر شده در تحقیقات نرم افزاری به چندین انفجار تروریستی در زاهدان، چابهار، ترورهای مختلف در سطح استان، بمب گذاری، تله های انفجاری بین جاده ای و سایر ناامنی ها از سال 86 تاکنون اعتراف کردند.

هاشمی این بازاشت ها را "دستاورد بزرگ" خوانده و گفت: تمام عوامل ناامنی در حوزه شهرستان های سراوان، سرباز، ایرانشهر و چابهار به طور کامل شناسایی و دستگیر شدند و به تمام اقدامات تروریستی و ضد امنیتی که انجام داده بودند از انفجار تاسوعای چابهار تا ترورهای معلمان و کارمندان در شهرستانهای سرباز، نیکشهر، ایرانشهر و زاهدان اعتراف کردند.
این سخنان هاشمی و اشاره به بازداشت ترور معلمان در حالی بیان می شود که پیشتر سپاه پاسدارن و نیروهای اصولگرا از بازداشت یک تیم تروریستی در یک خانه تیمی در سر باز خبر داده بودند.
گویا اشاره مسئولان به بازداشت دستکم 30 نفر از شهروندان اهل سنت بلوچ نصیر آباد است که صبحگاه 14 دیماه از روستای نصیر آباد در حالی که هر کدام در خانه خود خواب بوده بازداشت شده اند.
خانواده بازداشت شدگان و معتمدان نصیر آباد بازداشت شدگان را از طیف کارمند دولت، کشاورز، دانشجو و کارگر معرفی کرده و بر بی گناهی آنها تاکید دارند و در نامه های سرگشاده به مسئولان کشور و نهادهای بین المللی خواستار شفافیت در پرونده و آزادی آنها شده اند.
همچنین در رزوهای گذشته درگیریهای بین شبه نظامیانی از جیش العدل و ماموران سپاه پاسدارن در یک خانه  در سراوان رخ داده که سایتهای وابسته به جمهوری اسلامی از بازداشت تعدادی از طرفهای درگیر نام برده اند.
به نظر می رسد گفته استاندار سیستان و بلوچستان از بازداشت "چند گروه  تروریستی" اشاره به این دو واقعه داشته باشد.
مساله ای که باعث نگرانی فعالان بلوچ از خلط بین دو مساله و بازداشت افراد بی گناهی شده و بنابر رویه پرونده های قدیمی پیش بینی می کنند در روزهای آتی ویدیوهای اعترافات دیکته شده پخش شده و بستر اعدام تعدادی از جوانان بی گناه فراهم شود.
گفتنی است با وجود گذشت یک ماه بازداشت شدگان نصیر اباد از روند شفاف قضایی داشتن وکیل ، تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم بوده و تا کنون از محل دقیق نگه داری آنها نیز اطلاعی در دست نیست.

هیچ نظری موجود نیست: