.

۱۳۹۲ تیر ۱۴, جمعه

کشورهای خلیجی فعالیت های مالی و بازرگانی حزب الله را زیر نظر می گیرند

یک مقام مسئول بحرینی در حاشیه نشست روز پنجشنبه مقام های خلیجی در ریاض پایتخت پادشاهی سعودی اعلام داشت، کشورهای عضو شورای همکاری، تطبیق مکانیزمی به منظور مراقبت فعالیت های مالی و بازرگانی حزب الله لبنان را مطالعه و بررسی می کنند.

سرلشکر خالد العبسی معاون وزیر کشور بحرین به خبرنگاران گفت، این نشست برای "تطبیق مکانیزمی به منظور زیر نظر گرفتن نقل و انتقال مالی و بازرگانی حزب الله منعقد شده و پیشنهادهای آن به وزرای کشورِ کشورهای عضو ارائه خواهد شد".

وی افزود:"یک تیم متخصص با مشارکت طرف های ذیربط در زمینه هماهنگی با بانک ها و اداره های دیگر تشکیل شده است".

این مسئول بحرینی از پاسخ دادن به سؤالی درباره شمار افراد مظنون به عضویت در حزب الله که از کشورهای شورای همکاری اخراج شده اند خودداری کرد.

العبسی خاطرنشان کرد، "تصمیم گیری درمورد حزب الله که از لحاظ ایدئولوژیک به ایران مرتبط است و نیز در مورد ویزای اقامت افراد مظنون به عضویت در آن و فعالیت های مالی و بازرگانی آنها به دنبال کشف هسته های تروریستی مرتبط با حزب در کشورهای خلیج اتخاذ شده است".

وی همچنین به "دست داشتن این حزب در حمایت از گروه های تروریستی، آموزش نظامی آنها، فعال کردن هسته های جاسوسی، پشتیبانی از عملیات تروریستی در کشورهای خلیج و دخالت علنی در امور سوریه" اشاره کرد.

حزب الله لبنان اخیرا بطور علنی حمایت خود از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در نبرد علیه مخالفانش را اعلام کرد و نیروهای این حزب در کنار نیروهای دولتی سوریه علیه ارتش آزاد سوریه وارد نبرد شدند.

العبسی در پایان گفت :"کشور بحرین در حال حاضر به منظور تطبیق مکانیزمی کامل در ارتباط با تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه و کشف هسته های وابسته به حزب الله و مراقبت فعالیت های مالی آن با طرف های ذیربط هماهنگی می کند."

شایان ذکر است که به دنبال دخالت نظامی حزب الله لبنان در درگیری های سوریه، کشورهای عربی عضو شورای همکاری، در آغاز ماه ژوئن گذشته، اقداماتی را علیه اعضای حزب الله لبنان که در کشورهای عضو اقامت دارند، اتخاذ کردند.

یک منبع دولتی لبنانی در 20 ژوئن گذشته به خبرگزاری فرانس پرس گفت که کشور قطر 18 لبنانی را از خاک خود اخراج کرده است.

بر اساس منابع رسانه ای، حدود 360 هزار لبنانی در کشورهای عضو شورای همکاری مشغول به کار هستند که سالیانه حدود 4 میلیارد دولار ارز به کشور خود ارسال می کنند.

هیچ نظری موجود نیست: